مقالات

معرفی اجزای تشکیل دهنده اینورتر جوشکاری

معرفی اجزای اینورتر جوشکاری

امروزه با حضور تکنولوژی های پیشرفته در همه صنایع، بخصوص در حوزه صنعت، نیاز افراد به استفاده از ابزارهای گوناگون در جهت رفع مشکل و سهولت کار افزایش یافته است. از جدیدترین و پرکاربرد ترین ابزارهای برقی در صنعت جوشکاری، می توان به اینورتر جوشکاری اشاره کرد. اینورتر جوشکاری ، ابزاری است که از قدیم با نام دستگاه جوش ، همیشه و همه جا همراه جوشکاران حرفه ای بوده.

اینورتر جوشکاری چیست؟

دستگاه جوش اینورتر یا اینورتر جوشکاری یا ، نوعی دستگاه جوش با پیشرفته ترین تکنولوژی ها است و استفاده از آن ، برخلاف دستگاه جوش های قدیمی با جریان برق شهری و متناوب امکان پذیر است. جریان برق از عوامل اصلی در حوزه جوشکاری است، به طوری که در اینورتر جوشکاری از المان هایی استفاده شده که با فرکانس بالا،قادر به تبدیل جریان برق شهری به برق مستقیم می باشند. از ویژگی های چشک گیر این دستگاه می توان به وزن سبک آن اشاره کرد. علت این عامل، استفاده از ترانسفورماتور های بسیار کوچک و کم وزن با ابعاد مناسب است که موجب شده این ابزار فشرده، سبک و قابل حمل باشد. در ادامه؛ مقاله «دستگاه جوش چیست؟» به شما کمک می کند تا درباره روند کار اینورتر جوشکاری و انواع دستگاه های جوش، اطلاعاتی بدست آورید.

اینورتر جوشکاری

 

ویژگی های اینورتر خوب

از آنجا که اینورتر ها با جریان برق سر و کار دارند، انتخاب مناسب ترین آنها در مصرف برق کمتر و اطمینان بیشتر هنگام استفاده تاثیر دارد. به علاوه، خرید یک اینورتر با کیفیت و قیمت مناسب می تواند موضوعی باشد که باعث سردرگمی شما باشد، چرا که امروزه انتخاب یک اینورتر خوب از بین میلیونها مارک اینورتر به مسئله مهمی تبدیل شده است. اطلاع راجب ویژگی های اینورتر و بهترین مارک اینورتر می تواند در خرید این دستگاه کمک بزرگی به ما بکند. در ادامه به برخی از ویژگی های کلی که در خرید اینورتر باید به آنها توجه کنیم اشاره میشود:

 • توانایی جوشکاری بالا
 • داشتن صفحه نمایش دیجیتال
 • داشتن فن خنک کننده
 • داشتن سوئیچ قدرت نفوذ جوش
 • پالس دار بودن دستگاه
 • وزن سبک و مقاوم
 • مصرف برق کم
 • صدای کم
 • برخورداری از گارانتی
 • اجزای داخلی خوب

اجزای تشکیل دهنده اینورتر جوشکاری

پشت ظاهر کوچک و مرتب اینورتر ها، دنیای بزرگی از سیم ها و برد های گوناگون با کارایی های مختلف وجود دارد که هر یک مکمل دیگری است. هر یک از این بخشها با عملکرد دقیق و عالی خود تاثیر بخصوصی در نتیجه و نحوه عملکرد دستگاه می گذارند. شناختن برخی از اجزای اینورتر ها میتواند کمکی برای خرید بهتر این دستگاه ها باشد.

•پاور:

بخش پاور خود از زیر بخش های دیگر تشکیل شده و هر کدام کار خود را به صورت وابسته یا مستقل انجام میدهند. اما به طور کلی، این وظیفه این بخش تامین ولتاژ IGBT با تبدیل ولتاژ AC  به DC  می باشد که انرژی مورد استفاده در فن ها و نمایشگر است. از زیر بخش های پاور اینورتر جوشکاری می توان به  خازن های الکترولیتی، پل دیود، ماسفت و برد تغذیه  اشاره کرد.

-خازن های الکترولیتی:

خازنهای الکترولیتی یا خازن شیمیایی همان خازنهای ثابت با اندازه و ظرفیت بزرگتر هستند.این خازن ها در دو نوع آلومینیومی و تانتالیومی ساخته می‌شوند. دی الکتریک خازنهای شیمیایی از واکنش شیمیایی در اولین بار شارژ شدن در کارخانه بین الکترولیت رسانا و یکی از صفحات خازن بوجود می آید. در این واکنش لایه اکسید شده یکی از صفحات خازن ، وظیفه دی الکتریک را انجام می دهد. ظرفیت خازن به نازک بودن لایه اکسید آن مرتبط است به طوری که هر چه لایه اکسید نازکتر باشد، طرفیت خازن بیشتر است. این خازنها دارای قطب مثبت و منفی می‌باشند و اگر این قطبیت رعایت نشود لایه اکسید فلز ضخیم تر  اشده و خازن رسانا می‌شود. رسانا شدن خازن موجب گرم شدن الکترولیت و تبخیر آن می شود و در نهایت منجر به انفجار خازن میشود.

خازن الکترولیتی

-پل دیوید:

پل دیودی یا یکسوساز پل، مداری است که  قطبیت الکتریکی یا پلاریته خروجی آن ، حتی با تغییر دادن پلاریته تغذیه ورودی تغییر پیدا نمی کند. این مدار برای به دست آوردن جریان مستقیم تمام موج و همچنین برای یکسوسازی جریان متناوب استفاده می‌شود. یکی از ویژگی های این مدار نسبت به یکسوسازهای تمام موجی هزینه و وزن کمتر آنهاست . علت وزن سنگین یکسو ساز های تمام موجی وجود ترانسفورماتور سه‌سر است که در مدار پل دیویدی وجود ندارد.

پل دیوید

-ماسفت:

ثر میدان نیمه هادی فلزی اکسید ماسفت همان ترانزیستور نام دارد و دارای چهار ترمینال است. در ساختار این بخش یک لایه نازک اکسید فلز بین دروازه ماسفت و قسمت تخلیه قرار گرفته که مانع از جریان بین دروازه و کانال می شود. درین، سورس و های گیت سه پایه ماسفت هستند که مشخصه ظاهری آن است. از ویژگی های ماسفت می توان به عدم نیاز به جریان اشاره کرد که می توان آن را از طریق ولتاژ کنترل کرد.

ماسفت اینورتر جوشکاری

-برد تغذیه:

منبع تغذیه برای بار های الکتریکی انرژی تامین میند و به عنوان دستگاه الکترونیکی شناخته می شود. منبع تغذیه  بخشی است که توانایی تامین حداقل یک بار الکتریکی و تبدیل انرژی به بار الکتریکی را داشته باشد.برد تغذیه

•برد کنترل:

برد کنترل ، یکی از مهم‌ترین قسمت‌ها و اجزای اصلی اینورتر است که مدیریت محل پردازش سیگنال های ورودی به اینورتر به عهده آن است. برد ها مسئول وظایف مهمی از جمله فرماندهی و هماهنگی به اجزای ابنورتر هستند، به طوری که به عنوان مغز سیستم معرفی می‌شوند. ویژگی‌های یک برد کنترل خوب شامل:

 • عدم تولید نویز
 • استفاده از قطعات باکیفیت
 • ارسال سیگنال‌های بدون پالس برای کنترل ترانزیستورهای قدرت
 • اندازه‌گیری دقیق مقدار جریان نمونه‌برداری شده از خروجی
 • به کارگیری پد PCB با کیفیت مناسب

•مدار اینورتر جوشکاری:

بخش مدار اصلی ،یکی از پیچیده‌ترین بخش‌های اینورتر است. مدار اصلی به عنوان یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین بخش‌های درایو محسوب می شود. ساز و کار این مدار به گونه ای است که با همکاری دیگر اجزای خود، ولتاژ دریافتی را به ولتاژ DC و سپس به AC که ولتاژ خروجی مورد نظر است تبدیل می کند. این مدار با بیشترین عملکرد و وظیفه، حساس تر است و بیشتر در تهدید ازکار افتادگی قرار دارد و در صورت بی اهمیتی، میتواند به بخشهای دیگر دستگاه آسییب برساند.

•تریستور:

تریستور، یکی دیگر از بخش‌های مدار اصلی اینورتر است. این بخش دارای طول عمر بیشتری است؛نحوه کار این قسمت به اینگونه است که موجب هدایت جریان الکتریکی می شود و جرکتی ندارد. فاقد حرکت بودن این قطعه موجب طول عمر آن شده ولی عدم تحرک تریستور به معنای کارایی ناکافی آن نیست بلکه از اهمیتی برخوردار است که به عنوان کلید مورد استفاده قرار می‌گیرد. این قطعات به طور کلی در دو نوع تریستور دیسکی و تریستور SCR موجود و تولید می‌شوند.

• فن خنک کننده:

فن خنک کننده از آن دسته اقلامی است که نیاز اصلی هر اینورتری است. ضرورت استفاده از این بخش در اینوتر ها به سلامت دستگاه و کاربرد بستگی دارد، چراکه داغی بیش از حد قطعات داخلی دستگاه جوش اینوتر موجب آسیب به باقی قطعات وخرابی دستگاه می شود. کاربرد این قسمت بیشتر در درایو های جوشکاری کاربرد دارد و وظیفه خنک کردن کل سیستم را به عهده دارد. از ویژگی های یک فن خنک کننده قدرتمند و خوب می توان به تعداد دور چرخش بالا، مصرف انرژی کم و تولید صدای پایین اشاره کرد. اینوترجوشکاری گریتک مدل ARC-500I، ازدسته ابزارهایی است که دارای فن خنک کننده قدرتمند و ویژگی های عالی است.فن خنک کننده

•فیلتر ها:

فیلترها یا سلف ها قسمت مهمی از اینورتر های جوشکاری هستند که وظیفه آنها محدود کردن و کاهش نویز های الکترومغناطیسی می باشد. فیلتر  باعث می شود جوشکاری دستگاه با کیفیت بهتری انجام شود و مراقبت از دستگاه افزایش یابد. این قطعه مانع از ورود نویز ها به شبکه برق ساختمانی و صنعتی می شود. برای کارایی بهتر، این ابزار باید در کنار ترمینال ورودی نصب گردد.

•هیت سینک:

هیت سینک قطعه ای از جنس آلومینیوم یا مس می باشد و در ابعاد گوناگون وجود دارد. مسئولیت این قطعه فلزی کاهش حرارت قطعاتی مثل برد های قدرت و پل دیوید می باشد. همچنین حفاظت بخشی از دستگاه به عهده هیت سینک می باشد.

اینورتر ها دارای ابعاد و انواع متنوعی هستند.در این بین خرید اینورتر بصرفه و با کیفیت موضوعی است که باید به آن توجه شود. سایت ابزار کمپانی با ارائه بهترین محصولات اینورتر و  چند مقاله مفید، به شما در خرید یک اینورتر خوب کمک می کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *